Meb Haberler Son Dakika ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meb Haberler Son Dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Kategori : ATAMALAR
Haberin Tarihi :   06 Şubat 2018 - 22:56

EK DERS KARŞILIĞI GÖREV YAPANLAR İÇİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK YOLU!

Büyüt
Küçült
EK DERS KARŞILIĞI GÖREV YAPANLAR İÇİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK
Meclis Başkanlığına sunulan "Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı"nda, ek ders karşılığı görev yapanlardan bazılarının sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanmalarına ilişkin hükümler de yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar hükümlerine göre, öğretmen sayısının yetersiz olduğu hallerde, yükseköğrenimli olmaları koşuluyla resmi görevi olmayanlara da ek ders görevi verilebiliyor. Kendilerine bu şekilde ek ders görevi verilenlerin, sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına alınması gündemde.

Tasarıda yer alan hükümlere göre, ek ders karşılığı görev yapmış olanların sözleşmeli öğretmen olarak atanacaklarda;

**2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olmak,

**Bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması,

**Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak,

**KPSS’de Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmak

şartları aranacak.

Bu şartları taşıyanlar, Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 6 ay içinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözlü sınava alınacak ve bunların en çok 5.000’i 4/B sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanacak.

Kanun Tasarısının ilgili maddesi

MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 15- (1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000'i geçemez."Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Ercan Çalışkan
çok teşekkürler...süper oldu...
HAC - KURBAN - UMRE REHBE
Facebook'ta Paylas
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Meb Haberler Son Dakika ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meb Haberler Son Dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz | http://www.mebhaberler.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019