Libya'nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil

NTV canlı yayınında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya'nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil. ifadelerini kullandı.

Libya'nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil
14 Kasım 2021 - 00:26

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında gündeme dair önemli soruları yanıtlıyor.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

PARİS'TEKİ LİBYA KONFERANSI

Bu toplantıda yabancı askerlerin çıkarılması konusu Türk askeriyle ilişkilendirilmeye çalışıldı, bundan rahatsızız. Biz Libya hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde oradayız, bizim hukuki bir gerekçemiz var. Bu anlaşma sayesinde askerlerimiz oraya danışmanlık yapıyorlar. Türk askeri sadece askeri danışmanlık ve eğitimhizmeti veriyor.

Libya'nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil. Bizim birinci kaygımız Libya'nın toprak bütünlüğüdür.

Müttefikler "Sayenizde çatışmaya denge geldi" diyor.

Hafter'e 3 yıl içerisinde verilen ciddi silah gücü var. Hafter'deki silahlar geri alınmadı, şu anda bir yerlerde saklanıyor. İlerde Hafter'in bunları kullanmayacağının garantisi var mı. Önce Hafter ile konuşup Wagner'i oradan çıkarsınlar.

Askerlerimizin paralı askerlerle bir tutulmasını reddediyoruz.

ABD İLE F-35 KRİZİ AŞILACAK MI?

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması haksız ve hukuksuz. Orada 1.4 milyar dolarlık bir ödeme var. F-16 talebini diplomatik yollarla çözmek istiyoruz. Uzmanlar gidip geliyor, görüşmeler devam ediyor.

Türkiye'yi dışarıda bırakırsanız NATO ittifakı zarar görür. Hava savunma sistemi için alternatif bakmak en doğal hakkımız.

Biz ABD ile de Rusya ile de iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyoruz. ABD ile anlaşamadığımız noktalar var, anlaştığımız noktalar var. ABD'nin FETÖ konusunda, PYD konusunda politikasını değiştirmesi gerekiyor.

SURİYE MESELESİ

Suriye sahasında güvenlik sağladığımız geniş coğrafya var.

Uluslararası toplum Suriye halkını yalnız bıraktı. Suriye'deki mevcut tablo sorunun çözümüne katkı sağlamıyor. Rejimin buradan aklanarak çıkmasını kabul etmeyiz.

Rusya'ya "Tel Rıfat'taki YPG varlığını çıkarın" diyoruz. Kurulmak istenen terör koridoru Türkiye'nin gayreti sonucu engellendi.

ABD, YPG'yi Rusya ve İran'a karşı desteklediğini söylüyor. YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum